Na co zwrócić uwagę wybierając firmę rozliczająca podatki z zagranicy?

 1. Sprawdź jak długo dana firma istnieje na rynku.

 2. Nie zaszkodzi spędzić trochę czasu w Internecie i poszukać opinii na jej temat.

 3. Sprawdź czy firma udostępnia klientom swoje biuro oraz stacjonarny numer telefonu.

 4. Dowiedz się w jakiej wysokości zwrot przysługuje w Twoim przypadku. Niektóre firmy udostępniają na swoich stronach internetowych kalkulatory podatkowe wyliczające wysokość zwrotu i prowizję danej firmy. W przypadku UK, USA czy Irlandii takie wyliczenia są dość dokładne. W przypadku Niemiec i Holandii rozliczenia są bardziej skomplikowane i indywidualne, więc wyliczenia z kalkulatrów są tylko orientacyjne. Zanim prześlesz do jakiejkolwiek firmy swoje dokumenty uzyskaj informację o wysokości przysługującego Ci zwrotu podatku oraz prowizji jaką pobierze dana firma.

 5. Obejrzyj stronę internetową danej firmy. Sprawdź czy wygląda ona profesjonalnie oraz czy możliwe jest śledzenie on-line statusu swojego rozliczenia.

 6. Wybierz firmę, która ma siedzibę w Polsce. Zlecając usługi firmie z zagranicy masz ograniczoną możliwość bezpośredniego kontaktu.

 7. Wybierz firmę, która samodzielnie dokonuje rozliczeń. Wybierając ofertę pośrednika ryzykujesz, że w razie komplikacji nie będziesz w stanie uzyskać informacji na temat swojej sprawy (bo Twoje dokumenty zostały przesłane dalej). Pośrednik nie ma wiedzy ani kwalifikacji do poprowadzenia Twojej sprawy a tylko gromadzi dokumenty i przekazuje je do większej firmy pobierając za to prowizję (którą ostatecznie płaci oczywiście klient).

 8. Nigdy nie korzystaj z usług osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej (np. z odpłatnej pomocy osób promujących się na forach internetowych). Nie masz w końcu pojęcia kim jest taka osoba i jakie ma kwalifikacje. Udostępniając swoje dane finansowe takiej osobie, umożliwiasz nieznajomemu przejęcie swojego zwrotu. Pamiętej, że to Ty jesteś zawsze odpowiedzialna/y przed urzędem za swoje deklaracje podatkowe. Jeśli zostaną błędnie wypełnione to wszelkie konsekwencje, łącznie z karami, spadną na Ciebie.

 9. Firma musi podpisać z Tobą umowę, w której zawarte muszą być obowiązki dwóch stron. Zwróć uwagę na to czy wysokość prowizji jest jasno określona i co uznawane jest za wykonanie usługi.

 10. Przed wysłaniem dokumentów sprawdź jaką prowizję zapłacisz za skorzystanie z usług danej firmy. Zwróć uwagę na to czy:

  • Prowizja jest pobierana "z góry" czy po uzyskaniu zwrotu.

   • W przypadku prowizji pobieranej "z góry" opłaty należy dokonać przed wysłaniem deklaracji podatkowych do Urzędu Skarbowego. Masz wtedy do zapłacania jasno określoną kwotę, która jest zdecydowanie niższa od prowizji potrącanych od uzyskanego zwrotu. Co więcej w tego typu rozliczeniach zwrot otrzymujesz bezpośrednio z urzędu podatkowego, czyli w najszybszy możliwy sposób. Otrzymując czek z urzędu widzisz też dokładnie jaki zwrot został Ci rzeczywiście przyznany. Pamiętaj, że w polskich bankach zrealizujesz tylko czeki z poprawnym adresem zameldowania.

   • Drugim typem rozliczenia się z firmą jest potrącanie prowizji od uzyskanego zwrotu. W takim przypadku musisz podpisać danej firmie upoważnienie do odbioru pieniędzy w Twoim imieniu. Twój zwrot trafia na konto firmy, która potrąca swoją prowizję i przelewa pozostałą część Tobie. Zdecydowaną zaletą tego typu rozliczenia jest to, że nie musisz płacić nic "z góry". Minusem jest wyższa opłata i dłuższy czas oczekiwania na zwrot. Korzystając z tej formy rozliczenia zawsze upewnij się, że na koniec rozliczenia otrzymasz kopię decyzji urzędu podatkowego o przyznanej kwocie zwrotu i sprawdź czy prowizja została poprawnie wyliczona.> Wróć do strony głównej
Strona główna       Zwrot podatku z USA        Zwrot podatku z UK       Zwrot podatku z Irlandii        Zwrot podatku z Holandii        Zwrot podatku z Niemiec